Сертификована општина са повољним пословним окружењем

Министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић и покрајински секретар за међурегионалну сарадњу и локалну самоуправу Бранислав Бугарски добитници су признања Реформатор 2014. које им је у уторак 23. децембра 2014. године доделио НАЛЕД, чији је члан Управног одбора председник општине Пирот, мр Владан Васић.


Министарка Зорана Михајловић признање Реформатор године заслужила је унапређењем регулаторног оквира у области грађевинских дозвола с обзиром на то да је поступак изградње у Србији годинама био највећа тачка спотицања за привреду и није било смелости да се промени досадашња пракса и победе отпори институција које нису биле спремне за увођење ефикасне процедуре. Изменама Закона о планирању и изградњи просечно време добијања дозвола за градњу сада ће бити скраћено са досадашњих 264 на највише 100 дана и створени су услови за отварање великог броја градилишта.
Приликом израде закона, Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре отворило је јавну расправу која је трајала пуна четири месеца и укључила све релевантне организације, привреду, локалне самоуправе и независне стручњаке. Паралелно је покренута израда подзаконских аката, што је преседан у новијој регулаторној историји Србије с обзиром на то да се са доношењем подзаконских прописа касни и до 1.000 дана и онемогућава пуна примена законских решења.
Покрајински секретар Бранислав Бугарски проглашен је за Реформатора године јер је у 2014. подржао локалне самоуправе да унапреде капацитете за пружање услуга грађанима и привреди, развијају канцеларије за локални економски развој и ажурирају стратешке и просторне планове. Инсистирањем на примени НАЛЕД-овог БФЦ стандарда, као јединственог механизма за унапређење ефикасности администрације, допринео је стварању услова за развој Ковачице, Куле, Оџака и других општина.
Успех ових мера потврдило је овогодишње признање листа Финанциал Тимес који је, у конкуренцији 468 европских градова и региона, прогласио Војводину за ценовно најатрактивнији регион за улагање у Европи. Како би помогао општинама и градовима из Србије да се позиционирају као повољне дестинације за инвестирање, подржао је НАЛЕД-ову кампању за промоцију инвестиција на београдском аеродрому – Чекирајте се за боље пословање.
Специјална признања за допринос реформама НАЛЕД је доделио доценту на Економском факултету у Београду Саши Ранђеловићу, председнику општине Нова Варош Димитрију Пауновићу и дневном листу Блиц. Ранђеловић је сарађивао са НАЛЕД-ом на реформи парафискалних намета и покренуо израду закона о накнадама за употребу јавних добара и Закона о раду. Димитрије Пауновић спровео је реформу општинске администрације и допринео да Нова Варош стекне цертификат о повољном пословном окружењу док је дневни лист Блиц у сарадњи са НАЛЕД-ом серијалом текстова о сивој економији покренуо грађане да уоче све негативне последице ове појаве.
На свечаности која је окупила лидере привреде, локалних самоуправа, цивилног сектора и дипломатског кора, представљено је седмо издање Сиве књиге, редовне годишње публикације НАЛЕД-а која доноси 100 препорука за решавање кључних административних проблема са којима се сусреће привреда. Сива књига 7 показује да је Србија и даље превише бирократизована држава и да је пред Владом и државним институцијама још пуно реформи у циљу стварања повољног пословног окружења.
Награде су уручене на свечаности у згради Југословенске кинотеке у Београду, а том приликом присутнима су се обратили Владан Атанасијевић, председник Управног одбора НАЛЕД-а, Мицхаел Кирбy, амбасадор САД у Србији и Јурген Сцхмид, секретар за економску сарадњу Немачке амбасаде у Србији.
Атанансијевић је рекао да реформе у 2014. можемо оценити као добар почетак.
Усвојен је нови Закон о раду, и што је посебно важно – нови Закон о планирању и изградњи у чијој смо изради учествовали као члан Владине радне групе и који можемо да истакнемо као пример најбоље праксе у смислу како се доносе закони и укључују све заинтересоване стране у дијалог. Очекујемо да ће примена овог реформског Закона откључати процес инвестирања и изградње у Србији, скратити процедуру издавања дозвола за најмање 165 дана и коначно померити Србију са зачеља Доинг бусинесс листе. Током 2015.године НАЛЕД и Министарство грађевине, саобраћаја и инфраструктуре ће уз подршку УСАИД-а, ГИЗ и других донатора, радити на даљем брушењу процедуре и увођењу електронских грађевинских дозвола у Србији по узору на Македонију која је у овој области лидер у региону – рекао је Атанасијевић.
Амбасадор Кирбy је рекао да ће нови Закон о планирању и изградњи, и о инспекцијком надзору знатно унапредити услове пословања у Србији.

План развоја Града Пирота 2021–2028.

Можете се обратити Заштитнику грађана уколико сматрате да су вам повређена права применом републичких прописа од стране носилаца јавних овлашћења

 

СТРАТЕГИЈА РАЗВОЈА УРБАНОГ ПОДРУЧЈА ГРАДА ПИРОТА И ОПШТИНА БАБУШНИЦА, ДИМИТРОВГРАД И БЕЛА ПАЛАНКА

Побољшање услова живота Рома и Ромкиња и других маргинализованих група у 18 ЈЛС

 

Пружимо руку теже запошљивим лицима 

Спортске активности за младе-будућност за све у прекограничном региону

Оснаживање женског предузетништва и улоге жена на селу у југоисточној Србији

Успостављање сајамског простора

Joomla templates by Joomlashine