Showlist Example - Promo
2.jpg
1.jpg
cup.jpg
4.jpg
peglana.jpg
panorama.jpg
https://www.pirot.rs/images/foto-galerija/promo/panorama.jpg
stadion.jpg
6.jpg
reka.jpg
3.jpg
Пројекат "Мобилна стручна помоћ као иновативна социјална услуга за старије грађане"
Пројекат је заснован на потреби да се развије нови приступ обухвата социјалне бриге о старима, кроз директну комуникацију и обезбеђење квалитетне социјалне подршке старима на руралној територији града Пирота, засноване на формирању тима за мобилну помоћ који ће покривати њихове потребе.
Развојем иновативне међусекторске услуге социјалне заштите, пројектом се жели побољшати квалитет живота старијих лица на селу са посебним фокусом на психолошку подршку.
Активностима ће бити обезбеђена покривеност потреба старијих у руралним подручјима територије локалне самоуправе, а предузеће се мере на унапређењу вештина и капацитета људи који се баве социјалном заштитом и то организацијом обука за унапређење знања и вештина чланова мобилног тима.
Циљне групе пројекта су лица из категорије старих лица која су регистрована у бази података корисника социјалне помоћи Центра за социјални рад. Циљна група укључује:
1. Корисници социјалне помоћи према евиденцији Центра за социјални рад Пирот (65+ година) који живе на селу .
2. Старије особе које живе на селу и које ће се пријавити за услугу преко отворене телефонске линије, као начин новоуспостављеног облика комуникације са потенцијалним корисницима нове социјалне услуге.
3. Остало: самачка домаћинства у руралним подручјима најмање 50 људи. Укупан процењени број циљне групе је минимум 230 људи.
Што се тиче циљне групе, сви наведени корисници социјалне заштите живе сами са недовољним ресурсима за живот, недовољно социјализовани са недостатком корисних информација и бриге о њима. Старија популација која се пријављује за услугу углавном живи сама и потребна му је пре свега психосоциолошка подршка, али и медицинска. Сви они немају довољно физичких могућности за самостално дружење.
Крајњи корисници пројекта су:
1. Старија лица сеоских средина (72 насеља) којима је потребна помоћ и подршка, као и њихове шире породице. 2. Организације и институције: Локална самоуправа, Центар за социјални рад, ОЦД ( 5 организација).
Кључне заинтересоване стране су директно погођене пројектом и имају специфичну улогу у постизању његових коначних резултата. То су: Локална самоуправа Пирот, Мобилни тим за социјалну подршку са којима ће радити старије особе, Дом здравља. као сарадник на пројекту, млади као потенцијални волонтери у акцији, Центар за социјални рад као коапликант на пројекту и друштвено одговорне локалне компаније чија подршка може побољшати услугу. Заинтересоване стране су сви на које пројекат утиче, укључујући организације цивилног друштва, као и особе из циљне групе и крајње кориснике.
Свима из категорије старијих људи који живе на селу потребна је помоћ, било социо-психолошка или медицинска, јер већина њих живи у самачким породицама, а чак и ако живе у заједници, ова услуга им се препоручује. С друге стране, брига о старим лицима у Пироту је у надлежности локалне самоуправе и јавних институција, али је у будућности потребно то деинституционализовати. Пројекат такође подстиче активирање цивилног сектора који делује у области социјалне заштите и намерава да проширује област сопствене интервенције.
Пројектне активности су осмишљене тако да се њиховом имплементацијом остваре сви очекивани резултати пројекта.
Пројектне активности :
1. На почетку пројекта биће формиран тим за рад на пројекту. Руководилац пројекта биће особа са искуством у реализацији пројеката сличне природе, посебно оних који се финансирају из фондова ЕУ. Стручњак Центра за социјални рад биће задужен за управљање и координацију пружања нове социјалне услуге и комуникацију са потенцијалним корисницима. У овој фази пројекта биће регулисане административне радње на отварању пројектног рачуна, као и акције које доприносе видљивости пројекта (конференција за штампу, изјаве за медије, итд.)
2. Развој и ажурирање базе података потенцијалних корисника. Ова база података је неопходна како би се сагледали сви потенцијални корисници, креирао адекватан распоред и динамика пружања нове социјалне службе. Центар за социјални рад има списак старих лица који су корисници ове установе који се мора стално ревидирати. Међу потенцијалним корисницима су и старија лица која имају сопствена примања и припадају категорији старости 65+. База података ће бити ажурирана и отвореном телефонском линијом на којој ће људи моћи да се пријаве за нову услугу. За ову активност биће задужен Центар за социјални рад.
3. Формирање мобилног стручног тима за подршку старијим грађанима. Ово је једна од кључних активности у реализацији пројекта јер се обезбеђује директан контакт са корисницима услуге. Задатак тима ће бити пружање психолошке и саветодавне помоћи и подршке старијим лицима као категорији угроженог становништва са фокусом на рурална подручја. Пројектни задаци за пружање нове социјалне услуге биће развијени као основа ангажовања мобилног стручног тима и који ће укључивати потребне квалификације за сваког члана тима. Мобилни тим ће радити 9 месеци.
Мобилни тим ће чинити: Стручњака из области социјалне заштите који ће кориснике информисати о могућностима остваривања додатних права из ове области, разговарати са њима и саветовати их о начинима организовања времена, као и превазилажењу породичних криза и проблема који се јављају због старости; Лекарски помоћник који ће обавити лекарски преглед иу случају потребе обратити се Дому здравља ради даљег лечења и технички асистент. Техничко лице у мобилном тиму биће задужено за пружање логистичке и техничке подршке у пружању услуга (вожња, достава одређених ствари за потребе старијих и сл.) Мобилни тим ће имати и стручну обуку на основу примера доброг пракса . Ангажовање стручног мобилног тима биће екстерно уговорено. Град Пирот и Центар за социјални рад ће координирати ову активност.
4. Набавка теренских возила и опреме за пружање мобилне услуге социјалне заштите у селима. Због потребе рада на терену и обиласка старих лица у селима, укључујући и она удаљенија, неопходно је набавити возило већих димензија у категорији путника које може да се користи за обављање нових социјалних услуга. Возило ће се набавити путем јавних набавки. Поред тога, биће испоручена 2 лаптопа за рад мобилног тима. Возило треба да испуњава критеријуме за вожњу у руралним подручјима, што ће бити назначено кроз јавну набавку. Лаптопови су неопходни за посвећен рад мобилног тима, за израду извештаја о посетама и белешки о корисницима социјалне услуге. Град Пирот ће бити задужен за ову активност.
5. Развој и извођење иновативног информатичког решења за унапређење социјалних услуга за старије. Развијаће се мобилна матична апликација, куповаће се 20 мобилних уређаја за старија лица и постављати са новом апликацијом. Ови пакети-уређаји ће се дистрибуирати као пилот решење старијим грађанима и укључиће мобилни уређај (телефон) на који ће бити инсталирана нова апликација. Начин коришћења ових уређаја је такав да ће садржати апликацију развијену током пројекта , који ће корисницима омогућити лаку комуникацију са мобилним телефонима као и са другим јавним установама у случају хитних интервенција. Такође, постојаће и друге опције које ће бити специфициране кроз развој апликације. Апликација на телефону биће прилагођена старијим особама, на којој ће бити инсталиран поједностављен сет великих и прегледних икона. Ове апликације на телефону ће садржати: визуелни подсетник опште намене за унапред дефинисан скуп догађаја (заказани прегледи, подсетници), планер терапије, хитни позив на унапред дефинисане бројеве (хитна помоћ, полиција, ватрогасци...). Набавка мобилних телефона са пакетима вршиће се путем јавних набавки.
Град Пирот ће бити задужен за ову активност
6. Реализација нове услуге социјалне заштите. У складу са планом посета и обилазака корисника, мобилни тим ће радити 9 месеци. Они ће бити у свакодневној комуникацији са представницима локалне самоуправе и Центра за социјални рад. На овај начин ће нова услуга бити пилотирана, добијати повратне информације од корисника и локалне заједнице и демонстрирати добру праксу коју треба применити и деинституционализовати у будућности. У оквиру ове активности млади ће бити ангажовани и као волонтери. Ово је синергијска активност неколико субјеката која ће омогућити имплементацију услуге током 9 месеци. Сарадњом града Пирота, Центра за социјални рад и новоформираног мобилног тима, услуга ће бити реализована на високом нивоу.
7. Видљивост и промотивне акције на пројекту. На почетку и на крају пројекта биће одржане конференције за новинаре на којима ће јавност бити упозната са циљевима, активностима и резултатима пројекта. Такође, током трајања пројекта јавност ће бити обавештена о статусу пројекта. Летци и израдиће се транспарент, брошура, одржаће се трибина за младе у циљу промоције волонтеризма. Такође, биће организован округли сто са свим релевантним организацијама, укључујући и цивилни сектор, у циљу промоције нове социјалне услуге и могућности њене реализације у будућности. Пројектни видео ће бити развијен у циљу подизања свести локалне заједнице у вези са старијим особама. Град Пирот ће бити задужен за ову активност. У циљу промоције новог социјалног сервиса као и значаја укључивања свих релевантних субјеката у имплементацију услуге, биће одржани тродневни едукативни семинари који ће значајно повећати видљивост пројекта. коначно, затварање
церемонија на крају пројекта допринеће видљивости резултата пројекта и израдиће се транспарент, брошура, одржаће се трибина за младе у циљу промоције волонтеризма. Такође, биће организован округли сто са свим релевантним организацијама, укључујући и цивилни сектор, у циљу промоције нове социјалне услуге и могућности њене реализације у будућности. Пројектни видео ће бити развијен у циљу подизања свести локалне заједнице у вези са старијим особама. Град Пирот ће бити задужен за ову активност. У циљу промоције новог социјалног сервиса као и значаја укључивања свих релевантних субјеката у имплементацију услуге, биће одржани тродневни едукативни семинари који ће значајно повећати видљивост пројекта. коначно, затварање
церемонија на крају пројекта допринеће видљивости резултата пројекта
Имплементацију пројекта обезбеђује искусан тим који ће руководити пројектом и успостављање новог стручног мобилног тима који ће пружати услуге на терену.
Једна од планираних пројектних активности је и набавка возила и опреме за пружање мобилних услуга социјалне заштите на селима. Због потребе рада на терену и посета старијих лица по селима, укључујући и удаљенија места, неопходно је набавити возило већих димензија у категорији путника које се може користити за обављање нових
социјалне услуге_ Додатно ће бити заштићено 20 дигиталних пакета који укључују интернет и мобилне уређаје. Ови пакети су намењени старијим грађанима и укључиће мобилни
уређај (телефон) на који ће се инсталирати нова апликација.. Начин коришћења ових уређаја је такав да ће садржати апликацију развијену током пројекта, која ће корисницима омогућити лаку комуникацију са мобилним телефонима као и са другим јавним
установе у случају хитних интервенција. Такође, постојаће и друге опције које ће бити специфициране кроз развој апликације. Апликација на телефону биће прилагођена старијим особама, на којој ће бити инсталиран поједностављен сет великих и прегледних икона.
Поред тога, биће набављена и опрема, укључујући 2 лаптопа за рад мобилног тима, који ће се користити за креирање базе података потенцијалних корисника, али и за развој
редовни извештаји мобилног стручног тима, записници…
где се радња наставља на претходну радњу, опишите како се радња намерава да надогради на резултате претходне акције (наведите главне закључке – истицање и препоруке свих спроведених евалуација);
Пројекат предвиђа нову социјалну услугу, што значи да формално није наставак
неке услуге, али доприноси побољшању нивоа социјалних услуга у граду уопште. По завршетку пројекта, мобилни тим ће набављено возило и опрему користити у исте сврхе. Очекујемо да ће набављена опрема допринети бољем квалитету живота, посебно у руралним срединама. Купљено возило и сва опрема биће од значаја за потребе старијих особа које живе у неприступачним подручјима. Очекујемо да након
завршетак пројекта, ова услуга ће допринети јачању локалне заједнице.
Пројектне активности ће на месечном нивоу пратити пројектни тим, који ће на крају пројекта информисати градоначелника и скупштину града о напретку. Након тога, у складу са методологијом рада Центра за социјални рад, као и органа локалне самоуправе, активности ће бити предмет праћења како би се обезбедила одрживост пројекта.
Период реализације пројекта 30.09.2024 -30.09.2025.
Можете се обратити Заштитнику грађана уколико сматрате да су вам повређена права применом републичких прописа од стране носилаца јавних овлашћења
СТРАТЕГИЈА РАЗВОЈА УРБАНОГ ПОДРУЧЈА ГРАДА ПИРОТА И ОПШТИНА БАБУШНИЦА, ДИМИТРОВГРАД И БЕЛА ПАЛАНКА
Побољшање услова живота Рома и Ромкиња и других маргинализованих група у 18 ЈЛС